Dlaczego warto korzystać z WiFi 6 ? (standard WiFi ax)

WiFi 6 (także WiFi 802.11 ax) to nowa generacja połączeń WiFi – standard ten to znacznie rozbudowana i ulepszona wersja dotychczas stosowanej technologii 802.11ac. Do jego powstania przyczyniła się nieustannie wzrastająca liczba użytkowanych na świecie urządzeń.

Na czym skupia się WiFi 6?

WiFi 6 to odpowiedź na problem rosnącej ilości urządzeń w sieci, a co za tym idzie przeciążenia routerów i spadek wydajności transmisji.

Priorytetem wprowadzanego na rynek WiFi 6 jest nie tylko szybki dostępu do Internetu, ale też przełamanie ograniczeń związanych z liczbą kanałów i urządzeń w sieci. Najnowszy standard rozwiązuje także kwestie stabilności i pojemności obsługiwanej przez wcześniejszy standard 802.11ac Wave 2.

Niesamowicie szybkie WiFi
do 9,6 Gb/s

QAM 1024 zapewnia wyższe prędkości

O 25% większe prędkości w porównaniu do 256-QAM. Dzięki modulacji 1024-QAM symbol przenosi 10 zamiast 8 bitów, co pozwala uzyskać prędkości wyższe aż o 25% od tych osiąganych przy zastosowaniu modulacji 256-QAM w standardzie 802.11ac.

Obsługa większej ilości urządzeń bez strat na jakości

MU-MIMO, OFDMA oraz kolorowanie BSS

OFDMA dzieli każdy kanał radiowy na kilkadziesiąt, albo i kilkaset (działających w nieco innych pasmach) subkanałów. Jest to rozwiązanie znane z technologi LTE, a efektem jego działania może być zwiększenie efektywności widmowej nawet o 10 razy i tym samym usprawnienie współdzielenia łącza internetowego.

MU-MIMO 8 x 8 oferuje użytkownikom aż 8 strumieni do wyboru. Oznacza to, że MU-MIMO w standardzie 802.11ac (WiFi 5) ma zastosowanie tylko w przypadku pobierania danych, natomiast MU-MIMO 8 x 8 działa w obu kierunkach, umożliwiając zarówno wysyłanie, jak i pobieranie danych.

Eliminacja zakłóceń generowanych przez sąsiadów
Kolorowanie BSS Wi-Fi 6

Sieci bezprzewodowe, z których korzystają Twoi sąsiedzi mogą być przyczyną zakłóceń sygnału Wi-Fi w Twoim domu. Mechanizm kolorowania BSS eliminuje ten problem. Każdy router wykorzystujący standard 802.11ax oznacza ramki swojej sieci. To rozwiązanie pozwala urządzeniom ignorować transmisje z sąsiednich sieci. Jeśli mieszkasz w bloku lub w bliskiej odległości od sąsiadów, z pewnością odczujesz różnicę w wydajności – i nie wymaga to od ciebie żadnego zaangażowania.
bss

Źródło: tp-link.com Tłumaczenie: TVK Nasza Praca

Prędkość standardów WiFi na przestrzeni lat

Źródło: vectorsolutions.net