Jak podłączyć moduł CAM? w telewizorze z wbudowanym tunerem DVB-C

Moduł CAM to:

  • Wygoda – nie potrzebujesz dodatkowego pilota, aby korzystać z telewizji kablowej.
  • Moduł jest prawie niewidoczny po zainstalowaniu – nie musisz martwić się o to, gdzie ustawisz dekoder, ani o ukrycie kabli łączących dekoder z telewizorem.

Krok 1. Włącz automatyczne strojenie programów DVB-C/kablowe w TV

Wybierz głowicę cyfrową DVB-C (inne nazewnictwo to „Kanały cyfrowe kablowe”, „Antena kablowe”). Jeśli Twój telewizor nie daje do wyboru głowicy naziemnej/kablowej i wyszukał jedynie kanały naziemne (ok. 40 programów) – oznacza to że TV nie posiada głowicy kablowej DVB-C. W niektórych telewizorach, aby uaktywnić głowicę DVB-C należy zmienić kraj TV na Szwecja/Finlandia.

Po wyszukaniu programów telewizor powinien utworzyć automatycznie listę programów. W tej chwili działać będą jedynie niekodowane kanały.

Krok 2. Umieść moduł CAM z kartą dekodującą w telewizorze w celu odkodowania programów z pakietu, który został wykupiony w abonamencie. Telewizor może wyświetlić komunikat Moduł CI+ został włożony.

modul cam CI+
Moduł w poziomie gniazdo zewnętrzne
samsung-ci-modul
Moduł w pionie gniazdo zewnętrzne
gniazdo CI
Moduł w poziomie gniazdo wbudowane

Krok 3. W tej chwili TV powinien zacząć odbierać programy kodowane.

Jeżeli tak nie jest – pozostawiamy włączony telewizor do momentu, aż przejdą uprawnienia na kartę. Zwykle trwa to koło 1 min. Po upływie tego czasu programy kodowane powinny zacząć odbierać.​

TV nie odbiera programów kodowanych

Przypadek 1. Komunikat "kanał niedostrojony / program zakodowany, etc."

W przypadku, gdy na programach kodowanych pojawi się komunikat „kanał niedostrojony / program zakodowany/ etc.” oznacza to, iż moduł CAM jest niepoprawnie zainstalowany i telewizor go nie odczytuje. W tym przypadku należy wyjąć moduł z telewizora i obrócić go względem osi poziomej o 180 stopni.

Przypadek 2. Komunikat "card problem - check card"

W przypadku, gdy na programach kodowanych pojawi się komunikat „card problem – check card” należy wyciągnąć tylko kartę (moduł zostaje w TV) i umieścić ją poprawnie. Poprawny montaż karty dekodującej w module został pokazany na poniższym zdjęciu.

Przypadek 3. Komunikat "brak modułu CI+"

Wyłącz telewizor całkowicie z sieci 230V, pozostaw wyłączony na 1 min, włącz ponownie, zobacz czy programy kodowane odbierają.

Jeżeli telewizor w dalszym ciągu nie rozpoznaje modułu – należy wyjąć moduł z telewizora, obrócić go względem osi poziomej o 180 stopni i próbować delikatnie wsunąć.

W środku gniazda CI znajduje się kilkadziesiąt „nóżek”, które wchodzą do modułu. Zdarza się, że przy nieumiejętnym wkładaniu modułu – nóżki wygną się. Wtedy najczęściej trzeba zdjąć obudowę telewizora i prostować nóżki w gnieździe CI, ewentualnie świecić latarką i próbować prostować czymś w rodzaju cienkiego pilnika.

gniazdo CI
Jeżeli TV w dalszym ciągu nie rozpoznaje modułu skontaktuj się ze swoim operatorem w celu ustalenia czy moduł CAM jest wadliwy czy też uszkodzone jest gniazdo CI+ w telewizorze.